افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند می دانند که این عبارت ها در گفتگو خط قرمز محسوب می شوند، زیرا باعث بروز سوء تفاهم می شوند.

 

همه ما چیزهایی را بر زبان آورده ایم که برداشت دیگران با آنچه ما تصور می کرده ایم بسیار متفاوت بوده است. این نظرات به ظاهر دوستانه به احساس ناخوشایندی منجر می شوند که فقط هنگامی که پای تان را در دهان خود فرو برده باشید می توانید آن را تجربه کنید!

لغزش های زبانی اغلب به این دلیل روی می دهند که ما بدون اینکه از معنای ظریفی که برخی کلمات در خود دارند اطلاعی داشته باشیم، آنها را بر زبان جاری می کنیم. درک این معانی ضمنی مستلزم آگاهی اجتماعی –توانایی درک عواطف و تجارب دیگران- است.

TalentSmart هوش عاطفی (EQ) بیش از یک میلیون نفر را مورد ارزیابی قرار داده و دریافته است که آگاهی اجتماعی مهارتی است که بسیاری از ما بویی از آن نبرده ایم.

ما آگاهی اجتماعی نداریم، زیرا آنقدر روی آنچه می خواهیم بگوییم تمرکز می کنیم –و آنچه دیگران می گویند آنقدر بر ما اثر می گذارد- که کاملا مخاطب را نادیده می گیریم.

این یک مشکل عمده است، زیرا انسانها پیچیده هستند. تا هنگامی که تمام توجه خود را معطوف فردی نکنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که بتوانید او را درک کنید.

زیبایی آگاهی اجتماعی در این است که چند جرح و تعدیل کوچک در آنچه بر زبان می آورید، می تواند شدیدا ارتباط شما را با دیگران بهبود ببخشد.

در همین راستا، عباراتی وجود دارند که افرادی که از نظر عاطفی باهوش هستند از استفاده از آنها در مکالمات خودمانی خودداری می کنند. موارد زیر رنجاننده ترین آنها هستند که باید تحت هر شرایطی از استفاده از آنها خودداری کنید.

 

  1. “به نظر خسته می رسی.”

افرادی که خسته هستند اصلا جذاب به نظر نمی رسند؛ آنها چشمان قرمز و موهای نامرتبی دارند، نمی توانند تمرکز کنند، و بسیار بد عنق هستند. هنگامی که به فردی می گویید که خسته به نظر می رسد، به طور ضمنی همه موارد بالا و بیشتر از آن از گفته شما برداشت می شود.

بجای آن بگویید: “همه چیز مرتبه؟” بیشتر مردم با نیت کمک به فرد مقابل در مورد خستگی او سوال می کنند (می خواهند مطمئن شوند که طرف مقابل مشکلی ندارد). بجای اینکه حال کسی را پیش بینی کنید، فقط بپرسید. از این طریق او می تواند حرف دل خود را با شما در میان بگذارد. مهم تر از آن اینکه او به شما به عنوان فردی که نگران است نگاه خواهد کرد، و نه یک انسان بی ادب.

 

  1. “تو همیشه…” یا “تو هیچ وقت…”

هیچ کس کاری را همیشه انجام نمی دهد و بعید است که مخاطب شما کار مورد نظرتان را هرگز انجام نداده باشد. مردم خود را تک بُعدی نمی دانند، بنابراین شما هم نباید تلاش کنید که آنها را در چنین قالبی قرار دهید. این عبارات باعث می شوند که دیگران نسبت به شما حالت تدافعی گرفته و به پیام شما توجهی نکنند. البته این مطلوب نیست، چرا که شما از این عبارات هنگامی استفاده می کنید که می خواهید در مورد نکته مهمی به گفتگو بپردازید.

در عوض بگویید: فقط مشخص کنید که کدام کار طرف مقابل برای شما مساله ساز است. از واقعیات تخطی نکنید. اگر میزان تکرار یک رفتار مساله ساز شده، همیشه می توانید بگویید: “به نظر می رسه این کار رو زیاد تکرار می کنی.” یا “اینقدر این کار رو تکرار کردی که متوجهش شدم.”

 

  1. “همونطور که قبلا گفتم…”

همه ما گاهی چیزهایی را فراموش می کنیم. چنین عبارتی چنین به طرف مقابل القا می کند که گویی با اجبار شما به تکرار، به شما توهین کرده است، و هضم چنین چیزی برای او (فردی که واقعا به شنیدن دیدگاه شما علاقمند است) دشوار خواهد بود. اگر هنگامی که مجبور می شوید که گفته خود را تکرار کنید احساس می کنید که به شما توهین شده، یا اعتماد به نفس ندارید یا اینکه فکر می کنید از همه بهتر هستید (یا هر دو!). افراد کمی وجود دارند که از این عبارت استفاده می کنند و چنین احساسی دارند.

در عوض بگویید: هنگامی که مطلبی را تکرار می کنید، ببینید چه کاری می توانید انجام بدهید تا پیام را از یک روش واضح تر و جالب تر انتقال دهید. از این طریق، فرد مقابل آنچه می گویید را به خاطر خواهد سپرد.

 

  1. “بخت یارت نبود”

این مورد ظریفی است. قطعا با گفتن چنین عبارتی دنیا به پایان نمی رسد، اما می توانید از عبارات بهتری استفاده کنید، چرا که این عبارت این معنی را دارد که فرد مقابل برای موفقیت به بخت و اقبال نیاز داشته است.

در عوض بگویید: “می دونم که توانش رو داشتی.” این بهتر از آن است که موفقیت یا عدم موفقیت او را به شانس و اقبال نسبت دهید، ضمن اینکه با تاکید بر اینکه فرد مقابل مهارت های لازم برای موفقیت را در خود دارد اعتماد به نفس او را تقویت می کنید. شما با تمام افرادی که با ترحم چنین چیزی را به زبان می آورند متفاوت خواهید بود.

 

  1. “به خودت مربوطه.” یا “هر جور راحتی.”

علیرغم اینکه ممکن است شما نسبت به سوال بی تفاوت باشید، نظرتان برای سوال کننده اهمیت دارد (در غیر اینصورت اصلا چنین سوالی را از شما نمی پرسید).

در عوض بگویید: “من نظر قطعی و محکمی ندارم، اما چند موردی که بد نیست بهشون توجه کنی اینها هستند …” هنگامی که نظر خود را ارائه می دهید (حتی بدون اینکه یک طرف را انتخاب کنید)، این نشان می دهد که برای فردی که سوال می پرسد اهمیت قائل هستید.

 

  1. “خب، حداقل من هرگز…”

این عبارت یک روش پرخاشگرانه برای انحراف توجه از اشتباه خودتان با اشاره به یک خطای قدیمی و احتمالا بی ربطی که فرد مقابل انجام داده و باید تا کنون مورد بخشش هم قرار گرفته باشد است.

در عوض بگویید: “متاسفم.” پذیرفتن خطای خود بهترین روش برای ورود بحث به موقعیتی منطقی تر و آرام تر است تا بتوانید مشکلات را حل کنید. پذیرش مسئولیت اشتباهات روش فوق العاده ای برای جلوگیری از بزرگ شدن مساله است.

 

  1. “اوه! چقدر وزن کم کردی!”

باز هم یک نظر ناشی از حسن نیت –که در این مورد یک تعریف هم هست- این حس را القا می کند که انتقاد می کنید و عیب جو هستید. هنگامی که به کسی می گویید که وزن زیادی از دست داده، در حقیقت به او می گویید که قبلا خیلی چاق و زشت بوده است.

در عوض بگویید: “معرکه به نظر می رسی.” این یک راهکار آسان است. به جای اینکه ظاهر فعلی فردی را با ظاهر قبلی اش مقایسه کنید، فقط از او بخاطر ظاهر فوق العاده اش تعریف کنید. این عبارت، گذشته را از داستان کنار می گذارد.

 

  1. “به هر حال تو خیلی بهتر از اون بودی.”

هنگامی که فردی یک رابطه از هر نوعی، شخصی یا حرفه ای را شکل می دهد، چنین دیدگاهی این معنی را در خود دارد که طرف مقابل سلیقه خوبی ندارد و از ابتدا هم انتخاب درستی نداشته است.

در عوض بگویید: “ضرر کرد!” این همان حمایت خوش بینانه توام با اشتیاق را بدون نقد متضمن آن ارائه می کند.

 

  1. “نسبت به سنت عالی به نظر می رسی.”

استفاده از “نسبت به” در مقام توصیف همیشه ناشی از غرور و بی ادبانه تعبیر می شود. هیچ کس نمی خواهد به عنوان یک ورزشکار با هوش باشد یا در مقایسه با افرادی که پایشان لب گور است خوش اندام به نظر برسد. مردم می خواهند فقط باهوش و خوش اندام باشند.

در عوض بگویید: “عالی به نظر می رسی.” این هم یک چاره ساده دیگر است. تعریف های واقعی نیازی به مقایسه ندارند.

 

جمع بندی

در مکالمات روزمره همین چیزهای کوچک هستند که شرایط را دگرگون می کنند. این پیشنهادات را امتحان کنید تا از عکس العمل های مثبتی که دریافت می کنید به شگفت آیید.