اینستاگرام به دنبال راههای بیشتری برای کسب درآمد از پلتفورم و حجم انبوه مشتریان خود است.

این اپ اشتراک گذاری تصاویر (که البته بسیار فراتر از آن رفته) اعلام کرد که با کمک برخی از بزرگترین کمپانی های بین المللی تبلیغات، در حال طی مراحل آزمایشی استفاده از تبلیغات ویدیویی در بخش Story است. البته این پست های تبلیغاتی با علامت “sponsored” علامتگذاری می شوند. مدیر بازاریابی محصولات اینستاگرام، آقای جیم اسکویرز در مصاحبه ای با Fortune به یک “دوره آزمایشی دو یا سه هفته ای” پیش از ارائه رسمی آن برای تبلیغ کنندگان فعال اشاره کرد.

در اینجا ممکن است این را با تبلیغات اسنپ چت مقایسه کنید. اما اسنپ چت بیشتر با برندهای بزرگ همکاری می کند و سعی می کند تا حد ممکن تبلیغاتش آزاردهنده نباشند. این باعث می شود تبلیغات اسنپ چت نسبتا پرهزینه باشد. اگر می خواهید در بازی بزرگانی مانند نت فلیکس، AT&T و کوکا کولا بازی داده شوید، باید آنقدر بودجه داشته باشید که بتوانید روی این شبکه تبلیغ کنید. اما برخلاف اسنپ چت، تبلیغات اینستاگرام به شکل سلف سرویس انجام می شوند و هزینه آنها نیز حراج-محور (auction-based) است.

برای افرادی که با تبلیغات فیسبوک و اینستاگرام آشنایی دارند، پیکربندی و پرداخت برای تبلیغات ویدیویی در Story های اینستاگرام نباید دشوار باشد. به علاوه، هدفگیری آنها را نیز می توانید مشابه با تبلیغ گذاشتن در فیسبوک و اینستاگرام انجام دهید. آقای اسکویرز تاکید کرد که قطعا ویژگیهای هدفگیری جمعیت شناختی و علاقه-محور، یک مزیت رقابتی برای اینستاگرام محسوب می شوند.

اینستاگرام در ابتدا تبلیغات مذکور را فقط برای اهداف فراگیری (reach) توسعه خواهد داد. اما پس از رشد این قالب تبلیغی جدید، می توان انتظار توجه به هدف های دیگری را نیز داشت. در حال حاضر، با توجه به میزان فراگیری Stories، این هدف شروع خوبی برای شروع به کار با این تبلیغ نوین است.

به علاوه، این شرکت اعلام کرد که آنالیز و تحلیل های Stories در پیشخوان ابزارهای کسب و کار (Business Tools)  قرار خواهد گرفت و اطلاعات اساسی مانند فراگیرشدن و تعداد بازدید (impression) را به نمایش خواهد گذاشت. از آنجایی که تخمین زده می شود امسال نزدیک به ۷۱ درصد از کسب و کارهای ایالات متحده بازاریابی خود را از طریق اینستاگرام انجام بدهند، ارائه اطلاعات تحلیلی بیشتر در پیشخوان ابزارهای کسب و کار در آینده بعید نخواهد بود. همچنین از آنجایی که ۷۵ درصد از کاربران این پلتفورم پس از دیدن یک پست در رابطه با آن عملی انجام می دهند، استفاده از تبلیغات در بخش Story بسیار سودمند خواهد بود.

چه به خاطر رقابت با اسنپ چت باشد، و یا محبوبیت خارق العاده Stories، این بار اینستاگرام وقت زیادی را برای تلاش در جهت کسب درآمد از این ویژگی جدید تلف نکرد. کافی است به یاد بیاوریم که چند سال طول کشید تا اینستاگرام به حوزه تبلیغات وارد شود، یا معرفی امکانات مخصوص کسب و کارها چه میزان زمان برد. اما اکنون، تنها چند ماه پس از راه اندازی Stories، اینستاگرام قصد دارد از قدرت آن بهره برداری کند.

این جای تعجبی ندارد، زیرا Stories نه تنها فرصت خارق العاده ای برای انتقام از بزرگترین رقیب اینستاگرام را فراهم می کند، بلکه تجربه ای برای انجام یک تبلیغ فراگیر را نیز ارائه می کند. از آنجایی که Stories در حالت تمام صفحه نمایش داده می شود، تبلیغات هم به همین صورت خواهند بود. به علاوه، اگرچه Story های تبلیغی می توانند تصویری نیز باشند، ویدیو تبدیل به فرمت منتخب تبلیغ کنندگان و مشتریان خواهد شد. بنابراین، ترکیب تمام صفحه و چندرسانه ای، آن را به یک تجربه واقعا تعاملی و جذاب تبدیل می کند. علاوه بر این، تفاوتی بین تعامل با Story های معمول و تبلیغی وجود نخواهد داشت و هر دو به بازدیدکنندگان امکان لایک کردن، ارائه نظر و اشتراک گذاری را می دهند.

فیسبوک که شرکت مادر اینستاگرام محسوب می شود، با عزمی راسخ در حال ورود به حوزه های تعاملی و ویدیو است؛ جایگاه و تسلط اینستاگرام در بازار، یک موقعیت بی نظیر برای نقش آفرینی فوری و موثر هر دوی آنها فراهم می کند.